Hubertka

Na úbočí na jedněch mapách Malých louček a na druhých Černého vrchu o nadmořské výšce 1200 m n.m., poblíž Jeleních louček, stojí chata Hubertka. Je nádherná. Když jsem ji spatřila, bylo mi smutno. Patrně proto, že k ní po dlouhé době někdo přišel a ona plakala radostí a steskem současně. Tak mě dojala... Zklamala jsem, nepřišla jsem ji zachránit, zanechala jsem ji zase tak opuštěnou a odsouzenou k zániku. Její strážce si zřejmě nevšiml jejího smutku a volání po pohlazení, po nutné údržbě...

Ota Bouzek o ní napsal:

"HUBERTKA

Zatroubil jelen. Pomalu k noci temnícím lesem se nese tón nezakrývající touhu po laních. Starý hledající paroháč zahájil jelení říji.

         Vyznavači cechu svatého Huberta, lovci, ve dnech jelení říje večer obvykle posedí uvnitř dobře vytopené lovecké chaty. Tentokrát pod Jeleními loučkami, na lovecké chatě Hubertka. Šero kolem prosvěcuje plamen svíčky. Zanedlouho si začnou vyprávět příběhy z lesa a zaručeně tu není nikdo, kdo by se na povídání netěšil.

HUBERTKA bývala pěkná lovecká chata, dneska ale bohužel v žalostném stavu. Stojí oproti Jelení chatce na opačné straně Jeleních louček, autem nedostupná. Unavenému obyvateli s menáží na ramenou, co zrovna v potu tváře pěšky dorazil k verandě, nabídne božský pohled na panorama Jeseníků. Dvě místnosti, veranda a klid k nezaplacení. Od Hubertky koukat na lesnaté hřebeny, kochat se zeleným mořem jejich vlnění, hledět, mlčet, být šťastný, sám pod nebem, je skvělá odměna za namáhavý výstup. Když k tomu zatroubí jelen, myslivec si připadá jako v ráji. Málokdy jsem tam potkal člověka, za to jelení zvěř vždycky. I chata Hubertka měla studánku s dobrou vodou. Jednu, hlavní místnost jsem jako vedoucí polesí nechal zrenovovat. Tchán tam strávil půl druhého měsíce, zůstala po něm nová podlaha, obložení za postelemi i vyměněná kamna. Materiál se dovážel na voze taženém koňmi. A šlo to, udělalo se potřebné. Pomalu sice, peněz na údržbu loveckých chat nebylo, pomohli i lovečtí hosté. Když se chce, všechno jde. Ale  dneska? Je to v lidech. Když revírník nechá spadnout schody a do chaty zatéká, co k tomu dodat?! Hanba mluvit. Pojďme alespoň vzpomínat."

Další fotografie zde:
www.zonerama.com/lovcha/Album/6154533?secret=M5A83dAPmb1HGS6Jft72ESw0b

 

 

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: eshop.alsol.cz/

Vytvořeno službou Webnode