Kniha návštěv

Göringovka

Vážená paní Zdenko,
na Vaše stránky chodím celkem pravidelně a se zájmem sleduji Vaše neutuchající nadšení o doplnění dalších a dalších chat. Kdo měl tu možnost a jednou na lovecké chatě spal, či tam strávil několik dní, jistě mi dá za pravdu, že chaty mají svoje nenapodobitelné kouzlo a atmosféru. Já to štěstí měl a vše vlastně začalo někdy v roce 1984 na lovecké chatě Goringovka pod Velkým kotlem, kde jsem měl možnost strávit jako učeň nedalekého lesnického učiliště v Karlově několik večerů při pozorování zvěře. Tu zvláštní atmosféru jakéhosi tajemna mám ve svém srdci napořád a Jeseníky jsou v něm zapsány jako zelená perla a několikrát ročně se do nich musím vypravit z mých rodných Beskyd. Ať na Vašich stránkách dál přibývají další chaty Vám ze srdce přeje Martin

Re: Göringovka

Zdravím do Beskyd, Martine,
mluvíte mi z duše... a kdo nezažil, nejspíš nepochopí... tamější atmosféra a kouzlo je totiž slovy nevyjádřitelné, nepopsatelné...
Jesenických chat už moc na mých stránkách ale nepřibude, došly :-).
Připravené k návštěvě mám právě Beskydy. Snad nastane příhodnější doba k jejich objevování...

...

Kde se nachází bezejmenný srub

Re: ...

Anonyme,
myslím, že jsem odpověděla už v e-mailu :-).

Podzámecká chata ???

Asi v roce 1978 jsem šla s oddílem putovní tábor Jeseníkami. Pořádal to tenkrát dům dětí, měli jsme danou trasu a zajištěné ubytování. Protože jsem tenkrát byla dvacetiletá a v Jeseníkách poprvé, matně vzpomínám na pár míst Červenohorské sedlo, Švýcárna, Barborka....Spali jsme také na chatě, kde mi jeden z účastníků onemocněl vysokými teplotami a potřebovali jsme lékaře. Pamatuji si, že se o nás tenkrát měl postarat muž, kterému říkali Generál....Dojel pro lékaře a ten odvezl účastníka do nemocnice do Jeseníku. Já jsem si mohla konečně vydechnout a jít za úplňku pozorovat do lesa jeleny , moc jsme toho už nenaspali...Druhý den mne Generál vzal na motorku a odvezli jsme mu jeho věci, protože si pro něj následně přijeli rodiče. Můj oddí pokračoval s partičkou Generálových kamarádů, kteří tam s námi pobývaly, na Rejvíz....Po letech jsem Jeseníky navštívila a pátrala po chatě...Dnes se domnívám, že se jedná o Podzámeckou chatu....Vím, že to bylo na romantickém místě a potkala jsem se tam s úžasnými lidmi, které jsem už nikdy neviděla, ale velice často jsem svoji zkušenost vyprávěla a nikdy jsem nezapomněla na tu magickou úplňkovou noc a skvělé lidi, kteří mi v době bez mobilů a jiného spojení moc pomohli. Kdyby se tu našel někdo, kdo znal místního "správce" Generála a nebo tam v té době jezdil, budu ráda za nějaké potvrzení, že se mi to nezdálo a opravdu jsem to prožila......:-).

Re: Podzámecká chata ???

Milá Stáňo,
tak jsem pátrala a pátrala, až jsem zjistila, že vás paměť neklame, že opravdu "Generál" existoval! Jak jsem se dověděla, jednalo se o zřejmě o generálplukovníka Zubárika, který miloval Jeseníky a rád sem jezdil na brigády.
Ještě někdy před 6 lety se prý přijel podívat na známá místa...

Pronájem chaty

Dobrý den. Vždycky jsme toužil strávit noc na některé vysoko položené chatě v Jeseníkách nebo KS. Nevíte, zda je možný pronájem a případný kontakt? Zajímají mě například chaty: Hášova, Sněžná nebo Babuše. Děkuji.

Re: Pronájem chaty

Jak zde paní píše - tyto stránky neslouží ke zprostředkování ubytování. Je možné využít nabídky ALSOL..

Re: Re: Pronájem chaty

Přesně tak, ubytování nezprostředkovávám. Pouze Arcibiskupské lesy mě požádaly o spolupráci a té se nebráním. Vámi vyjmenované chaty bohužel arcibiskupské nejsou. Je tedy třeba se obrátit na majitele.

Nové stránky

Zdravím,
děkuji Vám za pěkné zpracování chat v Jeseníckách. Často se se rád podívám na jednotlivé chaty.
Bohužel mě však zklamal nový vzhled, resp. funkčnost webu. Menu chaty v Jeseníkách/ Hrubý Jeseník je příliš dlouhé a pokud chci na PC prohlížet chaty řazené na konci, utočím se kolečkem až k smrti, prosím zkusete to vyřešit lépe, např. rozšířením menu, přidáním posuvné šipky na konec menu apod. Děkuji a těším se na další příspěvky k chatičkám ;-)

Re: Nové stránky

Pavle,
dejte mi, prosím, ještě trochu času. Nová podoba stránek se každým dnem vyvíjí, i když to zatím nejde vidět :-).
Nahlížení na jednotlivé chaty bude vypadat úplně jinak a věřím, že bude mnohem pohodlnější, než je teď.

Re: Nové stránky

Že je ten seznam chat v menu dlouhý by mi tolik nevadilo. Spíš mi vadí, že nejsou seřazeny podle abecedy.
Když byl dříve seznam dlouhý v levém menu, prohlížeč na Ctrl+F v něm dokázal vyhledávat. Dneska už ne.

Re: Re: Nové stránky

Michale,
vyhledávat můžete spolehlivě pomocí kolonky Vyhledávání :-).
Kdybych seřadila chaty podle abecedy, vytratil by se můj původní záměr, jak řadit chaty. Věřím, že znalí řazení chat pochopili. A neznalí mají nad čím dumat. :-)

Báječné

Vždycky, když se mi začne stýskat po Jeseníkách, tak si pustím tyto stránky a náhodně ťukám na různé chaty. Vždycky je v tom kus romantiky a tajemství.
Taky, když se po výletu z Jeseníků vracím, tak konfrontuji chaty, u kterých jsem byl s těmito stránkami. Tak se ty zážitky prodlužují.
Taky jsem rád, že nechcete přidávat souřadnice a podobné vychytávky. Vytratila by se ta jedinečnost stránek. Takže mnoho díků za to, co jste vytvořila pro svou i naší radost.

Re: Báječné

Jarku, tak to mě těší, že mi rozumíte, co se mapek a jiného upřesnění týče.
Jak jsem už tady psala, nechci chatám (ani jejím majitelům/návštěvníkům) nikterak ubližovat.

velmi milé překvapení

Pěkný den , na Vaše stránky jsem narazila úplnou náhodou a děkuji za hezky strávenou chvíli ( zatím ) , určitě mě inspirovaly k návštěvě Jeseníků , kde jsem byla naposledy jako malá ( což je dlouho :-) ). Můj tatínek měl české hory velmi rád.Myslím , že takto strávený čas je velkým obohacením .Mám sice sklony k tomu , že ve mně historie vyvolává nostalgii ( asi idealizování toho co už se zkazit nemůže :-) ) , působí na mně Vaše stránky velmi přátelsky a těším se na zimní večery v jejich společnosti ( omlouvám se tímto rozečteným knížkám ) , děkuji Vám za tu možnost a přeji vše dobré . Šárka P.

Re: velmi milé překvapení

Dobrý den, Šárko,
snad si budete moci zimní večery zpříjemnit i knižní podobou mých stránek :-).
Pracuji na tom. Jen to vyžaduje hodně času, tak prosím o trpělivost :-).

Opletalova chata

Dobrý den,tyto stránky jsou super.Našel jsem chatu kterou jsem v létě hledal ale bohužel nenašel.Strávil jsem na ní dětství a tak se opět pokusim ji hledat.děkuji za tyto stránky.

Re: Opletalova chata

Dobrý den, pane Teplárku,
jak jsme si psali, zapomněla jsem vám ještě něco sdělit, tak to v novém roce napravím, ať vám trošku pomůžu.

Hezký koníček

Děkuji za zajimavé stránky, velice mě oslovila zejména historie některých mist. Mimochodem i já vlastně mám "svůj" Domeček, který jste ještě neodhalila. Tak sem občas zavítám se podívat, jestli jste o něj náhodou nezavadila. :o)

Re: Hezký koníček

Petře,
tuším, o kterou chatu se jedná. Je to nejspíš ta, po jejímž názvu dlouho pátrám. A konečně teď už přibližně vím, kde je. Takže průběžně monitorujte tyto stránky dál:-).

Mapa

Úžasné stránky. Neuvažujete o tom, doplnit popisy chat souřadnicemi, případně nějakou mapu s umístěním chat?
Chápu, že by to přilákalo dost návštěvníků tak, kde je božský klid. Jenomže většina těch map je např. na mapy.cz, takže o nějakém utajovaní nemůže být řeč.

Re: Mapa

Právě proto, Michale, že někde se už chaty dohledat dají, nemám v úmyslu uvádět souřadnice ani umístění chat na mapách. Chatám by neprospělo, kdyby se staly cílem většího množství lidí. Já sama pracně chaty vyhledávám na několika mapách. O to víc mě pak baví chaty hledat v reálu. A takových "bláznů" je naštěstí jen pár, a tak snad chatám nijak neubližujeme.

Pěnčikova chata

Moc děkuji za vytvoření až kouzelného místa vrátilo se mi dětství překvapilo nás že je otevřena a chovali se z úctou a obdivovaly umění a vychytávky.neverila jsem že ještě v dnešní době najdu místo kde se zastavil čas a není signál.dekuji za kadiboudu má vše potřebné vodu místnost a klid.dekujem

Re: Pěnčikova chata

Zdravím, Zuzko,
Pěnčíkova neboli Zdenina neboli "Moje" chata je mou srdeční záležitostí a jsem ráda, že to na chatě funguje tak, jak funguje :-).
Tam je ideální prostředí pro zpomalení života, kterému se teď učím...

Poděkování za inspiraci

Vážená paní Zdeňko, ač původem z jiné části naší země, žiji v kraji pod Jeseníky již od roku 1985. Za tu dobu jsem poznal, že není krásnějších hor u nás. Jeseníky mám prochozené za ta léta křížem kráž, ale stále nacházím řadu nových a krásných míst. Vaše dílo o horských boudách je další inspirací pro hlubší poznání historie Jeseníků. Velice Vám děkuji!

Re: Poděkování za inspiraci

Zdravím Vás, Zdeňku,
se vztahem k Jeseníkům jsem na tom stejně. Jen jednou jsem na moment zaváhala. Bylo to těsně po VŠ, kdy jsem se zamilovala do Zlína, protože přímo nad městem měli umělý lyžařský svah. Na VŠ jsem si jako tělocvik vybrala lyžování, a to jsme po oba semestry praktikovali na umělém svahu. Představa, že budu moci lyžovat v průběhu celého roku, byla tehdy pro mě velmi lákavá. Pracovní místo jsem již měla ve Zlíně přislíbené, ale ne ubytování. A pak jsem naštěstí dostala pracovní nabídku přímo v Šumperku, a tak jsem zůstala věrná naším horám.

Poděkování

Vážená a milá paní Zdeňko, to, co jste vytvořila, zasluhuje uznání a vřelé poděkování. Díky Vám se mohu toulat po místech mého mládí a v duchu hovořit se svými kamarády, tedy těmi, s nimiž jsem prožil roky mládí u krbů a v zátiší loveckých chat. Dnes už nikdo z nich nežije, bohužel, ale kdyby tady byli, přidali by se se svým poděkováním ke mně. Díky zážitkům-nejen loveckým-vznikaly na těchto chatách texty mých knih. S úctou Váš Štěpán Neuwirth

Re: Poděkování

Dobrý den, pane Neuwirthe,
to, co jste napsal, znamená, že můj původní záměr se naplnil a naplňuje - zprostředkovávat příbuzným, kamarádům, známým kontakt s místy, kde kdysi byli, kde kdysi prožili někdy radostné, někdy dobrodružné, někdy lovecky (i jinak)vášnivé chvíle :-), kde i bez wifi byli všichni propojení se skutečnou přírodou…
Dnes v loveckých chatách vidím naše národní bohatství - záměr se postupně vyvíjí a rozšiřuje… :-)

výlet směr Jezerná

Dobrý den paní Zdenko !
Vaše skvělé poučné stránky jsem vyšťoural asi před dvěma lety.
Předem při plánování výprav si ověřuji vzhled chat,kolem nichž
budu putovat. Dnes jsem konečně navštívil nádherně opravenou
Pěnčíkovu ch. Tu volnou petlici beru z povděkem.Pak jsem vyšplhal
na Jezernou. Poslušně hlásím z vnějšku opravená,ještě voní barvou.

Re: výlet směr Jezerná

Zdravím,
jsem ráda, že se vám "moje " chata líbila.
I já mám radost, že letos Jezernou opravili. Už na to pár let netrpělivě čekala :-).

palec nahoru

Dobrý den, stránky jsou super inspirací na výlety.

jen mě zajímá, jak je to s přístupností chat, když bych plánoval přechod Jeseníků, tak dalo by se v chatách přespat?

Děkuji za odpověď

Re: palec nahoru

Dobrý den, Radime,
přespat v chatách možné není. Lovecké chaty neslouží komerčním účelům, slouží pouze pro myslivecké a lesnické potřeby lesních správ.

Dědkova chata

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali tu je i chata, která se nachází u poslední autobusové zastávky na Rejvíz směrem z Jeseníku. Díky

Re: Dědkova chata

Dobrý den, rozumím-li vašemu dotazu správně, mělo by se jednat o Dětřichovskou chatu, kterou mám ve Zlatohorské vrchovině zařazenu. Je to vámi hledaná chata?

Výlet na Praděd

Dobrý den, pěkné stránky! A velice zajímavé čtení o výletu na Praděd :-)

Re: Výlet na Praděd

Dobrý den, Martine,
mám pro vás výbornou zprávu. Klub českých turistů u příležitosti 130 let jeho založení právě vydal Cestu na Praděd Jana Havelky knižně. Můžete si ji obstarat v knihkupectví.

Heřmanovická chata

Milá Zdenko, posílám jen krátké info: Heřmanovická chata už je veselejší. Všechny cedule se zákazem vstupu a veškerý okolní "bordel" jsou minulostí. Věřím, že se téhle chatě na úžasném místě opět volně "dýchá"...
Zdraví Jana z Heřmanovic ;-)

Re: Heřmanovická chata

Ano, ano, Jani, sama jsem se o tom přesvědčila loni na podzim. Je tam teď úplně jiná energie :-)...
I tak díky za zprávu!

tomxtr@email.cz

Hezký nápad tohle téma. Na pár takových chatách jsem kdysi přespal, tak jsem teď zamáčkl slzu. Nevidím v seznamu moji kdysi oblíbenou Kamilu (Černá Voda).
Jen pokračovat :)

Re: tomxtr@email.cz

Chatu Kamilu najdete v oddílu Chaty jinde, pododdílu Žulovská pahorkatina :-).

eduardp@email.cz

Výborná stránka děkuji za nia kdybych někdy mohl jít s Váma(fotografuji) byl bych tomu rád. Pamatuji kdysi dávněji jsme do Jeseníků jezdívali z turistickým oddílem a spávali jsme na chatách nebo boudách. Byly volně přístupné právě pro turisty. V současné době nevím zda je ještě taková možnost. Samozřejmě to není pro masovou turistiku.

Re: eduardp@email.cz

Zdravím vás, Edo,
ta doba, kdy chaty bývaly otevřené, je nenávratně pryč. Už ani já ji nepamatuji. Vím o ní jen z vyprávění pamětníků. Tehdy Jeseníky byly ještě horami opuštěnými a vůbec netušily, co jim způsobí rozvíjející se cestovní ruch...

MEGASUPER

ZÁVIDÍM TEN NÁDHERNÝ ČAS STRÁVENÝ FOCENÍM.JSEM Z VERNÍŘOVIC.JESENÍKY JSOU MŮJ DOMOV.ASI 6x JSEM NA JEZERNÝ PŘESPAL.TEĎ SE TAM CHYSTÁM 17.6.
SNAD TO VYJDE A UŽIJU SI TO.
R

Re: MEGASUPER

Jsem původně ze Sedmidvor a jsem dcera hor :-). Ahoj Rudo, vždyť se známe.

Re: Re: MEGASUPER

Tak to jsi mě dostala.Mně se totiž žádná Zdeňka ze Sedmidvor nevybavuje.Ale je to hezký,že ten svět není tak velký a že se lidi zase potkávají.To abych tě pozval na chalupu na kafe.Nebo si ho dáme na Jezerné?Prosím tě,měla bys kontakt na majitele.Naposledy nás tam ve stanu přepadla bouřka a průtrž mračen,ale byli tam nějací lidi z rádia,tak nás šupli na půdu.Ale krásná vzpomínka.
R

Re: Re: Re: MEGASUPER

To už je historie. Partě kluků, která měla Jezernou v nájmu, současný majitel neprodloužil smlouvu. Chce ji využívat jen pro své lovecké účely a nechce být nikým rušen. Jezerná je v současné době nepřístupná.

Super :)

Zdravím a děkuji za stránky, nad kterými se dá sedět a rozjímat opravdu hodně dlouhý čas. Jeseníky stále poznávám - na kole i pěšky, a čas od času na nějakou chatu, či třeba jen chatičku narazím. Je tedy fajn díky Vám zjistit jak se jmenuje a jaká je aspoň ve stručnosti její historie. Líbí se mi konkrétní zaměření webu i pořízené fotky. Mám sice takový svůj turistický blog, ale proti Vašim stránkám je o dost "roztahanější". Určitě sem k Vám budu i v budoucnosti chodit nakukovat co je kolem nového. Dotyků přírody není nikdy dost, ani těch virtuálních (třebaže skutečné jsou výrazně lepší) :-)
Přeji vše dobré na horách i mimo ně.
S pozdravem Tomáš
(thomuv.blog.cz)

Re: Super :)

Tome, také vás zdravím. Váš skvělý blog znám a byl mi i inspirací :-)... Doufám, že budu mít brzy opravený domací PC, abych mohla přidávat na stránky novinky.

Re: Re: Super :)

Tak to mě těší a považuji si za čest :-) Doufám, že PC už je v pořádku a budete zase "provozuschopná". Zdravím a přeji vše dobré.

Přidat nový příspěvek

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: https://alsol.cz/uvod/lesy/chaty

Vytvořeno službou Webnode