Solná chata

Uzounkým chodníčkem nečekaně přicházím od Jánské chaty k chatě Solné. Pramínek sloužící jako lednička  schraňuje občerstvení pro ubytované, kteří jsou zřejmě na výšlapu. Je tu nádherně… výhledy úžasné… dominanta Jeseníků, Praděd, zase z jiné strany… Jen blízká asfaltová silnička v místě původní Solné cesty kazí dojem.


Ota Bouzek o ní napsal:

"SOLNÁ  CHATA

Zvěř je ozdobou lesa a teprve ten, kdo tuto živou krásu uchovat a chránit dovede, může být nazván myslivcem.

         Je večer, my sedíme na lovecké chatě pod Medvědím vrchem po odpoledním lovu trochu zmoženi, ale po horalské večeři docela spokojeni. Co může být chutnějšího než domácí uzený bůček, cibule, chleba, spláchnuté v potoku akorát zchlazeným pivkem. Přítmí i přes pracovitou petrolejku na stole prosvěcují plamínky z otevřených dvířek sporáku. Pohled na kousek živého ohýnku k myslivosti odjakživa patří stejně, jako vyprávění příběhů, kterých muži pod zeleným kloboukem mají prožitých víc než dost.

SOLNÁ chata stojí na nejkrásnějším místě v polesí. Pohled od ní do hlubokého a nádherného údolí Bílého potoka je úžasný. Přímo k chatě padá dobrá voda, ledovou chytneš do dlaní, lokneš si a zkameníš. Jako křen! Uvnitř prosvětlená, příjemná, čistá, pohodlná chata, kde z okna vidíš nádherné široké, daleké výřezy Jeseníků. Na kopcovitém horizontu vévodí Praděd, stříbrný a zlatý zasypán paprsky slunce, hlídaný červeným světlem na vrcholu věže. Nádheru však musí člověk uvidět na vlastní oči. Popis ani vyprávění. Dá se namalovat, lze ji vyfotit, obásnit, ale nic z toho není Ona. Musí se vidět, zažít! Úžasné okolí má tahle chata a krásný podzim. Měkké táhlé akordy parohatých králů lesa, jelení troubení, zní skutečně ze všech stran. V říji všude kolem hřmí výzvy k soubojům a hrozivé štosy. Když stál člověk před chatou a poslouchal, sám oněměl. Pak jelenů ubylo a my spolu se Solnou se obávali budoucnosti. Vždycky uměla právě svým okolím lidem léčit ducha. A pomohlo i venkovního ohniště. Sedíš olizován teplem plamenů zepředu, zatímco záda chladnou stmíváním. Posloucháš, zahleděný do červenožlutých nesmrtelných šlehů, do jisker divoce vyskakujících k tanci, houkne sova, v korunách tiše zašumí a nad potokem troubí jelen …"


Další fotografie zde:
www.zonerama.com/lovcha/Album/6153377?secret=p7XcstHHtVS38877QFnS1V0uX

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: https://alsol.cz/uvod/lesy/chaty

Vytvořeno službou Webnode