Kniha návštěv

palec nahoru

Pane jo, to jsou ale pěkné stránky a parádní činnost! To je mnohem lepší ne hledat kešky:) Stránky mě úplně zalily kombinací radosti z toho, jak je kolem nás pěkně a taky těšení se na Jeseníky... prostě příjemné pocity:) Je to inspirativní a díky moc za to! Držím palce při dalších toulkách.

Re: palec nahoru

Pavle, trefil jste se :-). Je to mnohem lepší... A mám radost, že mám před sebou aspoň stovku dalších "kešek" :-).

chaty

Dobrý den
Miluji Jeseníky.Před 57 roky nás naše učitelka vzala na výlet do těchto nádherných hor.Několik nocí jsme přespávali na Johanesce,nevěděl jsem,že se jmenuje Knížecí.Po létech jsem ji hledal ale nenašel.Teď už vím kde ji hledat.Jezdil jsem 6 roků lovit do honitby Bradlo,takže znám chatu na Bradle,Cikánku a chatu Lišák,ale měli jsme v honitbě ještě dvě a to chatu Hamrgrunt nebo také Dělnická při staré cestě z Jesníku na Rejvíz kolem Vrchovištního potoka asi 1,5km od hlavní silnice.Dříve byla využívána dřevaři/proto dělnická/dnes jako lovecká,udržovaná i s udírnou.Druhá spíše chatička,která byla na spadnutí a kterou jsem v r.2006 opravil se nachází nad silnicí na Rejvíz asi 6km od Jeseníku.Tu jsem využíval 5 roků.Mám fotky obou chat a rád Vám je pošlu nejlépe poštou s počítačem si moc netykám.Přeji hodně zdraví a úspěchů při hledání dalších.Bob.

Re: chaty

Dobrý den, Bobe,
děkuji za váš příspěvek. O Dělnické chatě vím a letos ji určitě navštívím. Chatička, o které se zmiňujete, je ta U Boba nad cestou? Když jsem jela naposledy okolo, byl okolo vykácený nálet. Na web jsem ji nezařadila v domnění, že se nejedná o loveckou chatu. Prosím, napiště mi na e-mail zdenka.jordan@seznam.cz a já vám sdělím adresu, abyste mi mohl poslat fotky. Po naskenování je vám vrátím. Ještě jednou díky.

Re: Re: chaty

Dobrý den
Jo jo je to ta U Boba,ale to jsem tam napsal já,místní ji znají jako Kozárovku když jsem ji opravil tak jsem si ji pojmenoval,nevím jak je teď využívána,už jsem tam dva roky nebyl.Bob.

Černá bouda

...tato chata - kupodivu - co já ji pamatuju,se vůbec nemění.Mohu poskytnout snímky z r.1991,kdy v té chatce byl ještě pěkný kuch.sporák...Tato stránka je moc pěkná a prohrábnu svůj fotoarchív abych Vám mohl sem něčím přispět.
Z pozdravem l.Svoboda

Re: Černá bouda

Lubomíre, zdravím vás. Budu moc ráda, když mi nějaké fotky interiéru Černé boudy pošlete. Svým způsobem je totiž jedinečná. Díky, že jste se ozval.

poděkování

Dobrý den byla jsem včera na vaši vernisáží. Zážitek úžasný a najednou nás napadlo že bychom mohli podniknout toulky po chatách s dětmi přespat a jít dal. Děkujeme za nápad.. byl to krásny a poučný večer

Re: poděkování

Zdravím vás, Renato, jsem ráda, že se vám vernisáž líbila. Největší pochvalu si zaslouží Ota Bouzek, že výstavu vůbec vymyslel, a pak celá ta skupina nadšenců, která připravila "chatu" a okolní prostor.
Pokud váš nápad podniknout výlet do hor s dětmi uskutečníte, uděláte pro své děti víc, než si dnes dovedete představit... :-).

vernisáž

Zdravím paní Zdenko,dnes jsem se účastnil Vaší vrbenské "přednášky". Musím smeknout před Vaší prací, zájmem i citlivým vnímáním krás a potřeb přírody, které jste dnes večer tak nějak samovolně a nenásilně dokázala přenést na publikum v sále.
Přeji mnoho sil, času a co nejméně srážek s arogancí a nepochopením při dotažení tak náročného úkolu.
Díky za poučení a zážitek. M

Re: vernisáž

Zdravím, Martine, dověděla jsem se od Oty, že se nás na vernisáži sešlo neuvěřitelných 138. Atmosféra byla neopakovatelná, a tu připravil Ota a spol. Těm patří největší dík. Co se týče mého vystoupení, byla jsem si vědoma omezeného času, a tak jsem se musela vyjadřovat stručně a rychle :-).
Chat jsem zatím obešla asi 200 a minimálně ještě jedna stovka mě čeká. Takže za přání mnoha sil děkuji, budu je potřebovat :-).

sdělení

Dobrý den.
Nedávno jsem dostal pozvánku na vernisáž "lovecké chaty v Jeseníkách", která se bude konat v řijnu t.r. ve Vrbně p.P.
Když jsem si otevřel vaší webstránku a viděl kolik chat jste nafotila, i když mnohé chybí, tak mně na mysli Iokamžitě vytanula příjemná vzpomínka na doby bohužel již dávno minulé.
Mnoho let a také mnohé chaty byly pro mne domovem na dlouhé dny a týdny při natáčení Encyklopedie zvěře ČR.
Musel jsem se s vámi o tuto skutečnost podělit, neboť pobyt v Jeseníkách na těchto loveckých chatách by se neměl započítávat do zbytku života.
Jsou to nezapomenutelné žážitky v horách, kdy po několika dnech pobytu se člověk stane pokornějším a plně si uvědomí nádheru přírody.
Rád se s Vámi setkám ve Vrbně p.P.
Mnoho zdaru a úspěchů v mapování jesenických chat.

S pozdravem Lesu zdar
Zdeněk Kouřil


Re: sdělení

Zdravím Vás, Zdenku,
máte pravdu... Ne jedné straně si říkám, jaká je škoda, že většina dnešních lovců nevyužívá chaty tak, jak si to pamatujeme my, že přichází o ty nezapomenutelné chvilky (a že si třeba ani neumí představit tu vůni či pach :-) chat). A na druhé straně si říkám, že jim to vlastně nemůže chybět, když to ani nepoznali... Doba se mění...
Kéž by se povedlo alespoň chaty udržovat, ochránit je v jejich kráse před destrukcí, když jsou to často staleté němé kroniky hor...
Na viděnou ve Vrbně se těším.
Zdenka

chaty

velice mě překvapilo co je v okolí chat, děkuji za přehled. Nějaké chaty jsou i tady https://www.historie-vrbno.estranky.cz/clanky/lovecke-chaty.html

Re: chaty

Ano, i já jsem s každým objevem další chaty překvapená, kolik je jich na území Jeseníků rozeseto. Kdosi mi říkal, že jich je asi 237. Myslím, že ani toto číslo není konečné. Spousta chat není na mapách. Naopak je tam hodně chat, které už nestojí. Vrbenské stránky byly již na těchto stránkách zmíněny. I ty mi byly inspirací. Bohužel jejich autor už není mezi námi a nejen lovecké chaty jistě sleduje odjinud...

krásný nápad

Děkuji za inspiraci k výletům.Je to nádhera,tolik historie a příběhů ukrytých v našem kraji.
Nenašla jsem Grögrovu chatu/Grégrovku/,kousek od žluté značky z Bobrovníku na Šerák...?Možná ji máte pod jiným názvem?Je celkem zanedbaná,ale mám k ní celkem pěkný příběh.

Re: krásný nápad

Ještě mi chybí spousta chat, které jsem nenavštívila. Mezi nimi je i Grégrovka. Za její příběh vám budu vděčna. Na stránky vkládám chaty totiž až po té, co je navštívím. Jsem stále ve skluzu, takže mi chybí vložit několik chat v Rychlebských horách. Některé jsou opravdu nádherné a právě ty "příběhy" mi chybí :-)...

Výborný nápad

Chtěl bych Vám poděkovat za parádní super stránky. Jsem skaut z Olomouce a velmi rád se courám po lesních stezičkách Jeseníků a objevuju tyto chatičky. V některých se mi podařilo i ubytovat, ale shánění kontaktů je velmi obtížné a zdlouhavé, proto se Vás chci zároveň zeptat, zda nemáte kontaky na majitele některých těchto chatiček. Byl bych Vám opravdu velmi vděčný.
S pozdravem a velkým díky
Jirka, Olomouc

Re: Výborný nápad

Milý Jirko, jsem ráda, že se vám stránky líbí. Nejste první, kdo mě žádá o kontakt na ubytování na chatách. Proto jsem v úvodu stránek pod čarou uvedla, že „tyto stránky neslouží ke zprostředkování ubytování. Lovecké chaty v majetku Lesů ČR, s.p., neslouží komerčním účelům, slouží pouze pro myslivecké a lesnické potřeby lesní správy.“ Tuto odpověď jsem sama kdysi obdržela. Kontakty na majitele chat nemám a ani o ně neusiluji, takže vám bohužel nemůžu pomoci.

Dobrou noc

tak milá Zdeno jsem se chtěla na dobrou noc potěšit Tvými stránkami a šla jsem spát až dnes o půl druhé ráno. Nádherné ! díky

Kamzíci

Kamzíci do Jeseníků nepatří. Sežerou co se dá a Jeseníky devastují. Kamzíky pochytat a dát do zoo. Zkuste si pustit kozu na zahradu a obdivovat ji jak je hezká.

Re: Kamzíci

Zamysleme se, kdo nejvíce devastuje zeměkouli jako takovou, kdo nejvíce devastuje Jeseníky? Kamzíci to určitě nejsou… Pane Polášku, váš názor, jak jste jistě ze stránek vyčetl, nesdílím. Zatím nejsou důkazy o tom, že pouze kamzičí zvěř „devastuje“ Jeseníky. Co třeba vysoká - jelení, srnčí zvěř? Co černá zvěř? Nemyslím si, že je řešením zlikvidovat jeden druh.
Bohužel jsme dnes často odpojeni od přírody, ačkoli jsme její podstatnou součástí. Ztratili jsme úctu sami k sobě, i k ostatním, ztratili jsme úctu k přírodě. Přestali jsme respektovat zákony přírody. Chceme dál a dál zasahovat do přírodních procesů. Jako bychom si neuvědomovali, jak se odchylujeme z „cesty“.
Souhlasím s tím, že přírodu, Jeseníky, musíme chránit. Je třeba však chránit přírodu v její rovnováze rostlinné i živočišné. Kdo se „neodpojil“, určitě souhlasí…

Re: Re: Kamzíci

Krásně napsané- sohlasím.

Re: Kamzíci

A není snad ?

Re: Kamzíci

Ani nevíš,co říkáš!Bez ohledu na druh zvěře musím říct,že vysoce chráněné rostliny rostou i po spasení i po senoseči.Sekli jsme louky,kde se vyskytovaly pětiprstky,vemeníky,vstavače,hvozdíky,světlíky atd a pokaždé tam znovu vyrostly a vykvetly.V tom to asi není.Před lety se na vrcholcích hor dokonce pásl ve velkém dobytek a ovce.A copak je kamzík jediným nepůvodním druhem?A co to vůbec je? ten nepůvodní druh_Proč jste nepomohli dropovi,tetřevovitým atd,proč jste dovolili invazi jelenů sika,a muflonů,proč omezujete myslivce v jejich bezplatné činnosti,kde vynakládají kvanta svých soukromých finančních zdrojů,a proč nebojujete proti kormoránům,krkavcům,bobrům,nutriím,norkům a ostatní havěti,které vypouští nesvědomití chovatelé?Těch otázek by bylo víc,nech si to projít hlavou.Karel.

Králičák

Ten Králíčák je pro mne absolutní jednička. Pod pojmem HORY si vždy vzpomenu na krásný podzimní den, kdy jsem ležel v suché trávě na Králičáku, koukal do nebe a lezly po mně verunky.

Prima stránka

Jenom jednoho je škoda. Znám hodně chat pod jinými jmény a tak se trochu ztrácím. Kdyby se podařilo popisy doplnit souřadnicemi, tak by to bylo úplně super. Díky za fajn stránku.

Re: Prima stránka

Jarku, děkuji za příspěvek.
Z počátku jsem o vytvoření mapy uvažovala. Bylo to už na spadnutí. Pak jsem usoudila, že by to chatám a Jeseníkům neprospělo. Já sama chodím bez GPS, dohledávám pomocí tištěné mapy a intuice. Je to daleko dobrodružnější, zajímavější.
Uvažovala jsem i o jakémsi členění chat podle oblastí. Nabízelo se tolik různých kritérií, že jsem zatím zůstala u své "logiky", kterou snad zasvěcení prokoukli.
Budu ráda, když mi napíšete názvy chat, které se liší od těch mých, abych je doplnila. Je častým jevem, že jedné chatě se říkalo různě.

Re: Re: Prima stránka

Krásné stránky, které vyvolávají mnoho vzpomínek. Taky jsem tu zprvu hledal mapu chat, ne všechny znám, ale opravdu by to asi chatám neprospělo, mohly by se z nich stát další turistické atrakce, ztratily by své kouzlo odloučenosti od civilizace a hlavně - je spousta slušných turistů a lidiček, ale i spousta darebáků a nenechavců...

Poděkování

Chtěla bych Vám paní Zdeničko poděkovat za tyto stránky, které zpracováváte s láskou a pečlivostí. Jsem vždy velmi potěšena, když někdo věnuje svůj volný čas věcem, které pomáhají ostatním. Věcem, které mě i Vám donesou potěšení nejen při čtení stránek, ale i při turistické výpravě za dobrodružstvím se svými nejbližšími a přáteli. Děkujeme.

Re: Poděkování

Nelly, děkuji za povzbuzující slova :-)

Krásné počtení

Díky za moc pěkné počtení a připomenutí některých chat, o kterých jsem ani nevěděl, nebo se mi už téměř vykouřily z hlavy (Strašidla atd.) A také pozdravení za dnes už bohužel bývalou bandu spravující Jezernou. Majitel naznal, že bude chatě lépe bez nás. Tak po deseti letech dobrý čaj s příchutí jehličí už příchozím nenabídneme. Ještě, že se podařilo chatu alespoň opravit, a tak snad zase nějaký ten pátek vydrží. Držím palce v dalším objevování a příležitostně pošlu nějaké fotky - zejména historické.

Re: Krásné počtení

Mirku, asi před měsícem se ke mně informace o změně na Jezerné dostala a musím přiznat, že mi to bylo a je líto. Nebýt vaší party, nebyla by opravená střecha, nebyla by obytná půdička, nebyl by nový můstek atd. Děkuji i za tatínka, že jste o chatu s láskou tak dlouho pečovali a ještě ji byli ochotni poskytnout…
Věřme, že majitel zachová podobu, vybavení, kroniku chaty, že zachytí bohaté stopy její jedinečné minulosti, které mu nedovolí nechat chatu zchátrat…

Pohlazeni na dusi

To tedy opravdu je, jste sikulka, moc pekne to mate udelane. Zrovna jsem si rikala, ze az se vratim tak si nekde vyslapnu. Posilam moc pozdravu do Sumperka

Re: Pohlazeni na dusi

Děkuji, Hani.

Díky za informace

Už dlouho jsem pátral, co že se to stalo s Františkovou myslivnou a nebyli mně schopni odpovědět ani na různých informačních střediscích. Měl jsem podezření, že ji asi dostal za režijní cenu nějaký mafián, ale že to došlo až tak daleko, to mě opravdu překvapilo. V tomto státě je každá levota možná. No a s tou radou schovat se před deštěm pod strom opravdu nevím, co když přijde bouřka?

Re: Díky za informace

Ani nevíte, jak vám rozumím, Vašku. Moje prvotní reakce na prodej byla taky taková, dokonce mě i přibrzdila v psaní textu. O Františkově myslivně jsem mohla napsat mnohem víc, i k ní mám silný citový vztah. Tatínek tam trávil se zahraničními hosty spoustu loveckých sezón. Jenže když nad tím teď častěji přemýšlím, když vidím, jak některé další objekty pustnou, možná právě prodej byl záchranou tak unikátní stavby. Brzy už text rozšířím, fotogalerii také…
Zmiňovala jsem přeháňku... Rada co dělat, když vás zaskočí bouřka na horách, je snadno dostupná na internetu...

Re: Re: Díky za informace

Věřím, že to pro vás musel být šok, zvlášť když se k myslivně váží vaše osobní vzpomínky. Já Františkovu myslivnu objevil kdysi v nabídce cestovní kanceláře, zároveň tam nabízeli nedalekou chatu Hubertku. Myslím, že Františkovu myslivnu pronajímaly i Lesy ČR. Těžko odhadovat, jak to bylo vytížené, je tam přece jenom dost obtížný přístup. Nevím, jak je přístupná od Loučné, ale od Koutů je to docela prudké stoupání a přístupová asfaltka patří ČEZu, který provoz zřejmě reguluje. Dokázal bych pochopit, pokud by to Lesy ČR prodaly jako nevyužitý objekt, je to lepší než ji nechat zchátrat, ale podle dopravního prostředku majitele se nejedná o obyčejného milovníka přírody ale spíš o novodobou šlechtu, která je ale spíš zvyklá vyzobávat rozinky. Nevíte náhodou, jestli je aspoň Hubertka dostupná obyčejným lidem? Na webové stránce Loučné nad Des. je sice uvedena, ale aktualizace je z roku 2011. Kdysi jsme tam chtěli strávit prodloužený víkend, poloha a výhledy jsou nádherné, ale pak to nějak nevyšlo. Díky za info.

Re: Re: Re: Díky za informace

Vašku, konečně jsem dopracovala FM a Hubertku. Jak je to s Hubertkou a ubytováním na ní nevím. Nechci se opakovat... Moje stránky se tímto ani nezabývají...

přespání

Zdravím, chci se jen zeptat. Jak je to s pronajímáním nebo jen s přespáním na chatách? Minule mě nepěkně překvapila bouřka u Opavské chaty, ale nebylo možno se přes zamčenou chatu schovat.

Re: přespání

Zdravím i já vás, Lukáši,
téměř všechny chaty jsou uzamčeny. Přečkat přeháňku můžete snad jen v otevřené šopce anebo pod korunami stromů (je krásné pozorovat déšť v přírodě, je dokonce blahodárné se jím nechat omývat… Zažila jsem to mockrát…).
Tento web neslouží jako propagace ubytování. Mohu vám doporučit https://www.boudy.info/mapa.php?txt=cz#txt=cz&zoom=11&lat=50.12935&lon=16.99838&layers=B00000

doplněk

Zdravím všecny milovníky loveckých chat. Již je to dávno,kdy jsme se svými dětmi o jarních prázdninách jezdili na lovecké chaty, které zde jsem neviděl. Opavská chata na Rejvízu, Supí, Podzámecká, další lovecká chata na Lysáku, kde bývalo nádherně,klid a ticho. Děkuji za pěkné fotky-Karel

Re: doplněk

Karle,vámi jmenované chaty teprve na moji návštěvu čekají... Na většině chat je stále nádherně, klid a ticho... My jsme se zatím soustředili na chaty, které jsou poblíž hlavního hřebene. Je na čase zavítat i do vzdálenějších míst.

chaty v Jeseníkách

Jsem velice rád, že jsem nalezl Vaše stránky na internetu, moc se mě líbí. Se zájmem jsem si je prohlédl a měl jsem tak možnost se seznámit s místy, které neznám, nebo jsem je nenavštívil. Zřejmě jsem podobného ražení, protože i já na svých toulkách fotím chaty v Jeseníkách do své soukromé sbírky.
Nevím jestli znáte níže uvedenou webovou stránku :
https://www.historie-vrbno.estranky.cz/clanky/lovecke-chaty.html , která má podobný charakter a může být inspirací pro doplnění vašeho seznamu chat. Přeji Vám hodně úspěchu ve vaší zálibě.

Re: chaty v Jeseníkách

Miloši, díky za podporu. Je nás opravdu hodně stále hledajících...
Se synem jsme byli několikrát ve Vrbně na tenisovém turnaji a mě tam svou krásou zaujal zámeček Grohmann a několik vil. Díky tomu jsem narazila na vrbenské stránky. Jsou na nich mnohé chaty, na kterých jsem ještě nebyla. Mám se aspoň pořád na co těšit :-).

Doplnění pro inspiraci

Děkuji za krásnou podívanou a inspiraci pro další cesty do Jeseníků. Na oplátku bych rád doplnil seznam o tři chaty, na kterých jsem několikrát nocoval se svými skauty. První se jmenuje "Sokolka" a leží na vrchu Smrčina poblíž Sobotína. Dnes už je bohužel v soukromých rukou a nedostupná. Druhá má tajemné jméno "Mrtvý muž" a lze ji nalézt u Nového Malína v blízkosti turistické značky z rozcestí Mrtvý muž na Kamenný vrch (na některých mapách - Kamenec). I tato chata má dnes už soukromého vlastníka. Třetí chatou je lovecká chata "Alice" mezi Rabštejnem a Skřítkem a je dodnes v majetku Lesů ČR.

Re: Doplnění pro inspiraci

Zdravím a děkuji za inspiraci. "Alici" doplním, o chatě "Mrtvý muž" jsem doposud nevěděla a mám ji tak blízko. Co se týče "Sokolky", ona loveckou chatou, pokud vím, nikdy nebyla. Možná dnes... Někde ji mám nafocenou, doplním. Ještě jednou díky!

Re: Re: Doplnění pro inspiraci

Zdenko omlouvám se, máte pravdu. Chatu Sokolka u Sobotína provozoval Šumperský aeroklub. Chata "Mrtvý muž" je poblíž rozcestníku "Volyňské skály. Chaty jsou tam dokonce dvě a v jejich bezprostřední blízkosti je vyhlídkové posezení "stylově" upravené betonovou lavicí.

Díky

moc a moc za krásně zpracované dílo. Jeseníky si to zaslouží. Jen mám malou, možná neuskutečnitelnou prosbu. Ne všechny chaty jsou na mapách, nedal by se přehled doplnit umístěním s mapkami. Mnoho milovníků Jeseníků by určitě chtělo ta místa navštívit, jsem mezi nimi, ale neví kam. Ještě jednou díky za tu krásu.

Přidat nový příspěvek

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: eshop.alsol.cz/

Vytvořeno službou Webnode