Kniha návštěv

Lovecké chaty

Díky Vám za tento web. Hr. Jeseník a Rychleby jsem za třicet let prošel pěšky i projel na kole křížem krážem. Hodně chatek znám ale zdaleka jsem netušil kolik jich je. Budu to muset napravit. Jsou to krásná místa.

Re: Lovecké chaty

A možná několik chat už najdete opravených... a to je velmi dobrá zpráva, co říkáte?

Re: Lovecké chaty

diky vam za opraseni vzpomínek třeba na chate josefinka,uzasne rana a vecery,balzam na nervy ,jeseniky jsou uzasne....

Taky SEDMIDVORÁK

Pátá či šestá třída, dvoudenní výlet s otci na Jezernou ( sčítání tetřevů ) vzpomínáš?.......lovecké chaty vždycky měly neskutečné kouzlo.

Ať je ti krásně na světě!

Re: Taky SEDMIDVORÁK

Zdravím tě, Jindro,
je bezva, že máme dar paměti a že si dokážeme vybavit tak vzácné chvíle. Tenkrát jsme jen netušili, že tetřevům brzy bude v Jeseníkách konec...

Pozdrav

Milá Zdenko,
to první, co mne napadlo po dvouhodinovém brouzdání mezi Vašimi fotografiemi, bylo, že máte krásný život. Tolik času jste strávila na nádherných místech, které Vás naučili rodiče milovat, že se až tají dech. Bylo by nám ctí, kdybyste nás Vy nebo Magda někdy vzaly na den dva do lesů. Škoda jen, že žijeme na druhém konci naší maličké země. Moc Vám přeji, aby Vám výlety i "sbírka chat" přinášely spoustu radosti. Jana

Re: Pozdrav

Jani,
ráda vás s Magdou provedu. A věřte, na některých místech se budete cítit jako v pohádce... Rády na oplátku přijedeme za vámi na Šumavu, ke které máme díky našemu tatínkovi obě velmi srdečný vztah :-).
Zdenka

Hezké stránky

Na více chatách zde uvedených jsem byl. Jednalo se o chaty v Rychl. horách v oblasti Hoštic, Nýznerova, Vápenné... Tyto stránky mi osvěžily vzpomínky...:-) Až budete mít tady cestu, ozvěte se...

Báječné stránky

Dobrý den, paní Zdeno. Myslel jsem si, že Jeseníky za více než 40 let puťáků, rodinných akcí, běžkařským výletů, ... znám a už jsme měli (jako rodina) tendenci hledat jiné destinace, ale Vaše stránky mě přesvědčily, že mám ještě co dohánět. Děkuji Vám za inspiraci.

Re: Báječné stránky

Zdravím vás, Vladimíre,
taky jsem si myslela, jak dobře znám Jeseníky. Čím víc je mám prochozené, tím víc zjišťuji, že je stále co poznávat. A hlavně - že mě stále dokážou ty naše krásné hory překvapovat...

Lovecké chaty v Jeseníkách

Paní Jordánová, velice oceňuji Vaše stránky. Takovýto přehled loveckých chat je jedinečný ! Na mnoha z nich jsem jako praktikant (na polesí Sedmidvory a Sobotín), taxátor, lesník, skaut, lyžař s přáteli i sám pobýval. Se snímky jednotlivých se vrací úžasné zážitky a vzpomínky. Byly to nádherné chvíle umocněné vždy jedinečným prostředím a kouzlem. Mnohé jsou srdeční záležitostí (Černohorská, Maloklínská, Hubertka, Josefína, Eustaška, Furmanka, Solná, Na Hrázi, Margareta, Eva....). Souhlasím s Vámi v tom, že nejsou všechny (např. Ludvíkova ch., Ruská ch, Měsíční, Na říjišti, Na Mrtvém muži,...). Nebo jsem je v tom přehledu jen nenašel (taky by to chtělo nějak utřídit, třeba abecedně). Těším se, že budete v díle pokračovat, že se přidají další a že se u jednotlivých objeví třeba umístění, historie, současnost, historické snímky. Určitě Vám mohou velmi dobře pomoct lesníci na LS LČR a KŘ LČR v Šumperku. Historie lesů je velmi dobře zmapovaná (historické mapy, lesnické mapy, historické průzkumy, lesnické archívy). Zdrojů je hodně, je to poklad, jen to využít, utřídit a publikovat. Děkuji Vám za Vaši jedinečnou práci, která nám, ale určitě i Vám přináší velkou radost ! Moc Vám fandím. Luboš Chmelíček

Re: Lovecké chaty v Jeseníkách

Zdravím vás, pane Chmelíčku. Máte pravdu, že stránky se staly s narůstajícím počtem chat nepřehledné. Když jsem začínala, netušila jsem vůbec, kolik chat je a kolik jich navštívím. Proto jsem začala vyčleňovat jednotlivá pohoří, ačkoli ještě členění nemá konečnou podobu. Všechny vámi zmíněné chaty v závorce na stránkách jsou buď pod jiným názvem, nebo v jiné podskupině. Ludvíkova je také známá pod názvem Kamzík nebo Kamenná chata. Ruská chata nese název i Uhlířka. Měsíční chata je zařazená hned jako pátá chata. Na Říjišti a Mrtvý muž jsou zařazeny v Hanušovické vrchovině. Ke snadnému nalezení chaty stačí zadat její název do řádku Vyhledávání (dole nalevo nad počítadlem návštěvníků) a otevře se vám vámi hledaná chata. Střípky historie jednotlivých chat se snažím získat, ale není to tak snadné, jak si myslíte. Ne všichni jsou mé zálibě nakloněni. Informace sbírám hlavně od pamětníků a návštěvníků stránek. Radost si dělám jakoukoli výpravou za „lovem“ chat a jsem ráda, že ji prostřednictvím stránek přenáším i na vás ostatní.

Severka

Dobrý den přeji. V roce 1974 jsem byl s několika kamarády z Mikulovic na trempu.Strávili jsme tehdy celý týden na lesní boudě,jenž se jmenovala Severka.Nejsem si jist zdali se jedná o tu samou chatu. Tehdy měla jinou podobu. Mám nějaké původní fotky a taky hezké vzpomínky na krásu Jeseníků. Standa.

Re: Severka

Dobrý den, pane Látale, z mých fotek je zřejmé, že prosklená část chaty byla přistavěná dodatečně. Budu ráda, když mi pošlete nějaké fotky z té doby. Určitě to bude milým obohacením stránek :-).

Zlatohorská vrchovina

Při hledání informací o krajinné oblasti Zlatohorské vrchoviny jsem objevil i tyto Vaše stránky s mnoha zajímavými fotografiemi, především loveckých chat a krajiny, přírody kolem. Je to moc pěkná práce a dobré dílo, gratuluji !
Informace jsem hledal k založení nové komunity na Google+ pod názvem „Zlatohorská vrchovina, krajinná oblast". Pokud máte účet na Google, zvu Vás ke sdílení fotografií a dalších příspěvků, je možno i přidávat odkazy na Vaše práce na těchto webových stránkách. Je to opravdu skvělá práce !
S pozdravem Josef Kreuz

Re: Zlatohorská vrchovina

Zdravím a děkuji za slova uznání, i když... jsem si vědoma některých nepřesností na stránkách. Přála bych si delší dny, abych mohla dokončit započaté, a pak bych mohla stíhat i sdílet :-).

Jak na chatu.

Nevím jak to funguje dnes(je mě 75),ale nejjednoduší způsob jak přespat na lovecké chatě byl:Zastavit se,nebo zavolat na určité polesí nebo lesní závod,mít dobrou a PRACOVITOU partu kamarádů a nabídnout pomoc.Sázení
stromků,úklid po těžbě a podobně.Udělali jsme kus práce,dokonce vydělali nějakou kačku a mohli jsme na chatě i pobýt a poznat okolí.Podíleli jsme se na drobné údržbě chat (nátěr) úklid a podobně.Spokojenost byla na obou stranách.

Re: Jak na chatu.

Ano, tak to kdysi fungovalo...

Jeleni chata na Švycarskem chodníku

Uvodem dekuji pani Jordanove za krasne stranky o loveckych chatach.Na Jelence, jak jsme teto chate rikali,jsem prozil nadherne detstvi spolu se svymi bratranci v 70 a 80tych letech.To jeste chata byla v hlubokem lese.Mela nadherna zelena kachlova kamna,utulnou kuchyni s velkym stolem,drevene steny popsane prebyvajicii nekdy od 40tych let,petrolejove lampy,jidlo v okenicich a sklipku....Vzpominam na tury na Vozku,Keprnik,Serak ,cestu kolem Johanky,Volskou louku,Durasku.Na vychody slunce z Vozky,na bobriky ktere jsme podstupovali v lese,na nezapomenutelne rije ktere se odehravaly cca 50m od chaty.Na lesniho Skrivanka z Branne.Snad najdu nejakou fotku kterou bych vam mohl prispet do galerie.Byla to krasna doba:-)

Re: Jeleni chata na Švycarskem chodníku

Přesně, jak píšete, Jirko, byla to z tohoto hlediska krásná doba... :-)

Furmanka

Na Arinku a naše společné chvíle na Formance si také mlhavě pamatuji, ale dobře si pamatuji jak si s Olinkem hráli u mlýnku na potůčku (mám dojem že na výrobě se podílel i můj tatínek) a oni mě nechtěli mezi sebe, do své hry a já bečel (plakal) někde v borůvčí a musela mě potom k velké nelibosti chlácholit má starší sestra Karla. Lestli ještě budete hovořit s p. doktorkou mohla by si pamatovat i tyto drobné epizodky. Od 23.5. budu v Šumperku dva týdny na dovolené mé milované družky, možná se někde potkáme. Zdravím. Michael. P.S. Ty modré kropenky si také pamatuji, jen jsem nevěděl na co to je.

Re: Furmanka

Michaeli, vaše vzpomínky jsou velmi milé. Já bych vás nenechala plakat a hrála bych si s vámi :-).
Těším se na setkání. Snad bychom mohli navštívit i místo Červené boudy.

Jelen alias Heluš

Ahoj Zdeni, nevíš proč tato chata zanikla, co se přihodilo? Byli jsme tam předevčírem a už po ní není ani ta hromada suti, už nejde ani poznat, kde stála... Dokazuje to, jak je dobře, že tyto stránky děláš, takhle se na ty chaty nezapomene... díky

Re: Jelen alias Heluš

Ahoj Jani,
něco jsem o osudu Heluš věděla, ale zapomněla jsem... Tak, až si vzpomenu, dám vědět :-)...

Poděkování

Díky za nádherné stránky. Jeseníky a horské chaty to je moje srdeční záležitost. Stále mě baví objíždět neznačené cesty a pátrat po stavbách našich předchůdců. Ta nádhera v létě a v zimě na Furmance , Františkově myslivně. Klid a ty výhledy.
Ještě jednou díky.

Re: Poděkování

Díky za tento příspěvek, Rosťo. Mluvíte mi z duše. Také mě naplňuje objevovat díla původních obyvatel našich krásných hor a rozkrývat mnohá tajemství, která hory bedlivě před námi stále skrývají. Myslím, že by byla velká škoda, kdyby chaty, často opravdu skvosty, díky nedostatečné údržbě zanikly, stejně jako chodníky k nim (často i 100 let) vedoucí.

vzkaz

Nádherné, přímo super stránky. Budu se sem vracet častěji.

GPX

Ahoj, moc pekna prace, chvalim! :). Pokud by bylo mozne chaty aktualizovat alespon o souradnice (mapku), nebo by bylo k dispozici jedno .gpx pro nahrati do gps, byla by to uplna pecka :D. Kazdopadne diky za stranky a jen tak dal

Re: GPX

Myslím si, že by to nebyl dobrý nápad chaty aktualizovat, některé jsou v úžasných místech i v rezervaci, proto by nebylo dobré z cesty k nim dělat VÁCLAVÁK. Kdo chce, musí si ji najít.
Paní Jordanové velké díky, že lovecké chaty zveřejňuje s velkým citem a láskou k úžasným horám, kterými Jeseníky jsou.

Re: Re: GPX

Přesně tak, jak píšete, Milo, chatám a přírodě by jistě neprospělo, kdyby je začaly navštěvovat velké skpiny lidí. Už, myslím, v únoru 2013 jsem v této knize návštěv na podobnou otázku odpovídala. Vytvořit mapu by nebylo zase tak obtížné, obtížně by se však mohly likvidovat následky jejího zveřejnění. To, co se nám všem kdy na pobytu na lovecké chatě líbilo, byla právě ta izolovanost a jakési bezpečí, to nádherné ticho opuštěnosti a samotě vlastní. Ačkoli jsem za dobu svých toulek po horách v posledních letech zastihla někoho snad jen na pěti chatách, stále chci věřit, že lovcům by nasměrovaní návštěvníci mohli hodně vadit. Pokud někdo chce opravdu chatu navštívit z podobného důvodu jako já, jistě si ji rád najde sám. Věřte mi, je to někdy nezapomenutelné dobrodružství :-).

Re: Re: Re: GPX

Uznávám a chápu to, je v tom dost pravdy.

Podzámecká chata

Moc děkuji za krásné stránky. Jako dítě jsem jezdila s rodiči na podzámeckou chatu a udělali jste mě velkou radost,že jsem si ji mohla prohlédnout. Z venku vypadá pořád stejně. Mám na ni úžasné vzpomínky. Při prohlížení vašich stránek mě napadlo, že by bylo dobré dát také mapu, kde se která chata nachází. Určitě by taky bylo dobré vědět u koho si třeba zajistit chatu na ubytování. Ještě jednou moc děkuji za úžasné stránky.

Re: Podzámecká chata

Vašim vzpomínkám rozumím :-). Mám to tak taky...
Na majitele chat kontakty nemám a ani o to neusiluji. Na úvodní stránku webu jsem před časem napsala: "Tyto stránky neslouží ke zprostředkování ubytování. Lovecké chaty v majetku Lesů ČR, s.p., neslouží komerčním účelům, slouží pouze pro myslivecké a lesnické potřeby lesní správy". Poslední větu jsem obdržela, když jsem se kdysi na ubytování na lovecké chatě sama ptala.

palec nahoru

Pane jo, to jsou ale pěkné stránky a parádní činnost! To je mnohem lepší ne hledat kešky:) Stránky mě úplně zalily kombinací radosti z toho, jak je kolem nás pěkně a taky těšení se na Jeseníky... prostě příjemné pocity:) Je to inspirativní a díky moc za to! Držím palce při dalších toulkách.

Re: palec nahoru

Pavle, trefil jste se :-). Je to mnohem lepší... A mám radost, že mám před sebou aspoň stovku dalších "kešek" :-).

chaty

Dobrý den
Miluji Jeseníky.Před 57 roky nás naše učitelka vzala na výlet do těchto nádherných hor.Několik nocí jsme přespávali na Johanesce,nevěděl jsem,že se jmenuje Knížecí.Po létech jsem ji hledal ale nenašel.Teď už vím kde ji hledat.Jezdil jsem 6 roků lovit do honitby Bradlo,takže znám chatu na Bradle,Cikánku a chatu Lišák,ale měli jsme v honitbě ještě dvě a to chatu Hamrgrunt nebo také Dělnická při staré cestě z Jesníku na Rejvíz kolem Vrchovištního potoka asi 1,5km od hlavní silnice.Dříve byla využívána dřevaři/proto dělnická/dnes jako lovecká,udržovaná i s udírnou.Druhá spíše chatička,která byla na spadnutí a kterou jsem v r.2006 opravil se nachází nad silnicí na Rejvíz asi 6km od Jeseníku.Tu jsem využíval 5 roků.Mám fotky obou chat a rád Vám je pošlu nejlépe poštou s počítačem si moc netykám.Přeji hodně zdraví a úspěchů při hledání dalších.Bob.

Re: chaty

Dobrý den, Bobe,
děkuji za váš příspěvek. O Dělnické chatě vím a letos ji určitě navštívím. Chatička, o které se zmiňujete, je ta U Boba nad cestou? Když jsem jela naposledy okolo, byl okolo vykácený nálet. Na web jsem ji nezařadila v domnění, že se nejedná o loveckou chatu. Prosím, napiště mi na e-mail zdenka.jordan@seznam.cz a já vám sdělím adresu, abyste mi mohl poslat fotky. Po naskenování je vám vrátím. Ještě jednou díky.

Re: Re: chaty

Dobrý den
Jo jo je to ta U Boba,ale to jsem tam napsal já,místní ji znají jako Kozárovku když jsem ji opravil tak jsem si ji pojmenoval,nevím jak je teď využívána,už jsem tam dva roky nebyl.Bob.

Černá bouda

...tato chata - kupodivu - co já ji pamatuju,se vůbec nemění.Mohu poskytnout snímky z r.1991,kdy v té chatce byl ještě pěkný kuch.sporák...Tato stránka je moc pěkná a prohrábnu svůj fotoarchív abych Vám mohl sem něčím přispět.
Z pozdravem l.Svoboda

Re: Černá bouda

Lubomíre, zdravím vás. Budu moc ráda, když mi nějaké fotky interiéru Černé boudy pošlete. Svým způsobem je totiž jedinečná. Díky, že jste se ozval.

poděkování

Dobrý den byla jsem včera na vaši vernisáží. Zážitek úžasný a najednou nás napadlo že bychom mohli podniknout toulky po chatách s dětmi přespat a jít dal. Děkujeme za nápad.. byl to krásny a poučný večer

Re: poděkování

Zdravím vás, Renato, jsem ráda, že se vám vernisáž líbila. Největší pochvalu si zaslouží Ota Bouzek, že výstavu vůbec vymyslel, a pak celá ta skupina nadšenců, která připravila "chatu" a okolní prostor.
Pokud váš nápad podniknout výlet do hor s dětmi uskutečníte, uděláte pro své děti víc, než si dnes dovedete představit... :-).

vernisáž

Zdravím paní Zdenko,dnes jsem se účastnil Vaší vrbenské "přednášky". Musím smeknout před Vaší prací, zájmem i citlivým vnímáním krás a potřeb přírody, které jste dnes večer tak nějak samovolně a nenásilně dokázala přenést na publikum v sále.
Přeji mnoho sil, času a co nejméně srážek s arogancí a nepochopením při dotažení tak náročného úkolu.
Díky za poučení a zážitek. M

Re: vernisáž

Zdravím, Martine, dověděla jsem se od Oty, že se nás na vernisáži sešlo neuvěřitelných 138. Atmosféra byla neopakovatelná, a tu připravil Ota a spol. Těm patří největší dík. Co se týče mého vystoupení, byla jsem si vědoma omezeného času, a tak jsem se musela vyjadřovat stručně a rychle :-).
Chat jsem zatím obešla asi 200 a minimálně ještě jedna stovka mě čeká. Takže za přání mnoha sil děkuji, budu je potřebovat :-).

sdělení

Dobrý den.
Nedávno jsem dostal pozvánku na vernisáž "lovecké chaty v Jeseníkách", která se bude konat v řijnu t.r. ve Vrbně p.P.
Když jsem si otevřel vaší webstránku a viděl kolik chat jste nafotila, i když mnohé chybí, tak mně na mysli Iokamžitě vytanula příjemná vzpomínka na doby bohužel již dávno minulé.
Mnoho let a také mnohé chaty byly pro mne domovem na dlouhé dny a týdny při natáčení Encyklopedie zvěře ČR.
Musel jsem se s vámi o tuto skutečnost podělit, neboť pobyt v Jeseníkách na těchto loveckých chatách by se neměl započítávat do zbytku života.
Jsou to nezapomenutelné žážitky v horách, kdy po několika dnech pobytu se člověk stane pokornějším a plně si uvědomí nádheru přírody.
Rád se s Vámi setkám ve Vrbně p.P.
Mnoho zdaru a úspěchů v mapování jesenických chat.

S pozdravem Lesu zdar
Zdeněk Kouřil


Re: sdělení

Zdravím Vás, Zdenku,
máte pravdu... Ne jedné straně si říkám, jaká je škoda, že většina dnešních lovců nevyužívá chaty tak, jak si to pamatujeme my, že přichází o ty nezapomenutelné chvilky (a že si třeba ani neumí představit tu vůni či pach :-) chat). A na druhé straně si říkám, že jim to vlastně nemůže chybět, když to ani nepoznali... Doba se mění...
Kéž by se povedlo alespoň chaty udržovat, ochránit je v jejich kráse před destrukcí, když jsou to často staleté němé kroniky hor...
Na viděnou ve Vrbně se těším.
Zdenka

chaty

velice mě překvapilo co je v okolí chat, děkuji za přehled. Nějaké chaty jsou i tady https://www.historie-vrbno.estranky.cz/clanky/lovecke-chaty.html

Re: chaty

Ano, i já jsem s každým objevem další chaty překvapená, kolik je jich na území Jeseníků rozeseto. Kdosi mi říkal, že jich je asi 237. Myslím, že ani toto číslo není konečné. Spousta chat není na mapách. Naopak je tam hodně chat, které už nestojí. Vrbenské stránky byly již na těchto stránkách zmíněny. I ty mi byly inspirací. Bohužel jejich autor už není mezi námi a nejen lovecké chaty jistě sleduje odjinud...

krásný nápad

Děkuji za inspiraci k výletům.Je to nádhera,tolik historie a příběhů ukrytých v našem kraji.
Nenašla jsem Grögrovu chatu/Grégrovku/,kousek od žluté značky z Bobrovníku na Šerák...?Možná ji máte pod jiným názvem?Je celkem zanedbaná,ale mám k ní celkem pěkný příběh.

Přidat nový příspěvek

Tyto stránky jsou originálním produktem autorky, horami, lesy a loveckými chatami posedlé, 
NESLOUŽÍ KE ZPROSTŘEDKOVÁNÍ UBYTOVÁNÍ.
Zprostředkovatelem ubytování na chatách ve svém vlastnictví jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Více informací zde: https://alsol.cz/uvod/lesy/chaty

Vytvořeno službou Webnode