Re: Díky
28.02.2013
Zdenka
Milá Vlaďko, abych řekla pravdu, na mapě se pracuje, jenže... Mým cílem nikdy nebylo ublížit Jeseníkům tím, že jim způsobím těmito stránkami ztrátu intimity. Bohužel plánovaný NP Jeseníky je v budoucnu o ni připravit může. Na našich horách je právě krásné to, že nejsou tak frekventované jako třeba Šumava a Krkonoše. Vždyť jen na třech chatách (ze všech zatím publikovaných) jsem někoho o víkendu potkala. Ta jejich krása je právě v jejich opuštěnosti. Proto mapu, která bude dokonalá (jsem hravá), na stránkách nezveřejním. I já chaty dohledávám dle turistických map... V tom je to dobrodružství... Chcete-li nějaké konkrétní údaje, můžete mi napsat e-mail.
Maršíkovská chata
28.02.2013
Pavel
také já vím o chatě která není na seznamu. Nalézá se nad obcí Maršíkov a dnes leží v oboře Rudno. Je u ní krásný obraz od pana Michálka s loveckými motivy. Pavel Loučná nad Desnou
Re: Maršíkovská chata
28.02.2013
Zdenka
Díky, Pavle. Určitě se tam vypravím...
Dobrý záměr
21.02.2013
Pavel
Na sedmi z uvedených chat (a na dalších třech neuvedených) jsem s kamarády myslivci odpracoval stovky hodin při opravách. Troufám si tvrdit,že nejméně tři jsme zachránili před úplným zánikem. Např. chatu "Dědovku" na Velkém dědu aj. V případě zájmu mám bohatou fotodokumentaci. Zdravím a přeji vytrvalost,protože jste teprve na začátku. P.Ž.
Re: Dobrý záměr
28.02.2013
Zdenka
Pavle, v mnoha případech právě díky takovým lidem jako jste vy a vaši kamarádi, se daří zachovat hodně zde publikovaných chat. Jsem opravdu ráda, že jste se ozval. Velmi si vážím vašeho úsilí, které jste vynaložili ve svém volném času k záchraně objektů. Jistě máte hodně zážitků, na které takové akce bývají bohaté. Uvítám, poskytnete-li mi nějaké fotografie nebo informace o té které chatě.
Historicke hodnoty
17.02.2013
Zdenek Viden
Moc me potesilo si prohlednout tuto web-stranku. Po 30 letech zivota v zahranici clovek zjistuje, jak jeste malo o svem rodnem kraji vi. Mnoho techto krasnych mist jsou mi nezname a snad se toho dockam, je jednou v budoucnosti navstivit. Clovek nikdy nevi, kam se na sklonku zivota jednou uchyli. Vetsinou nachazi smysl prave tam, odkud vysel.
Plne se take ztotoznuji s myslenkou tykajici se historie tohoto kraje. O teto historii jsme jako deti malo slyseli. Tehdy dospeli lide se casto o historii malo zajimali spise je jen zajimala pritomnost a budoucnost. Proto si mnoho veci nevazili a kolikrat nemeli k ruznym hodnotam vztah, ktere ale byly prave budovany generacemi predtim. Tyto generace byly pro ne cizi lide, ktere nikdy nevideli a take k tomu nemeli prilezitost se s nimi osobne setkat. Ale takova uz nekdy byva historie, tvorena politikou a valkou. Az snad ta druha a treti generace najde zase nejakou postupnost v budovani hodnot pro dalsi generace a vice si vazit tech hodnot a mist, ktere byly vybudovany prave nam neznamymi generacemi. K tomu patri castecne i tyto krasne chaty a mista v Jesenikach. Moc si toho vazim, ze tyto zajimava mista najdou znovu obnovu a zverejneni jejich historickych hodnot. Tim se uceli i historicky pohled na tento kraj pro nove generace.
Re: Historicke hodnoty
28.02.2013
Zdenka
Zdenku, tvůj příspěvek představuje další, jiný úhel pohledu. Vyjádřit se k němu pár větami mi nejde. Mám načtenu spoustu vzpomínek původních odsunutých obyvatel a okamžitě se mi vybavily. Dokážeme-li odstranit naprogramování získané vzděláním, výchovou, oprostíme-li se od vlastního ega, snad jen pak dokážeme použít vhled a schopnost vcítit se do mysli původních obyvatel, když opouštěli milované Jeseníky (zkusme si jen představit, že bychom byli na jejich místě). Stopy jejich poctivé práce nesou i Jeseníky - v podobě chodníků, loveckých chat, … A právě z tohoto hlediska považuji za etické zachovat tu krásu, tu krásu v její opuštěnosti...
NEZBYTNÉ
15.02.2013
Zlata
Milá Zdeni ,jednoznačně musíš vydat knihu. Ne všichni mají možnot sdílet tuto krásu na internetu a potěšila bys nepředstavitelné množství lidí, kteří by touto knihou mohli obdarovávat ostatní.
Re: NEZBYTNÉ
15.02.2013
Zdenka
Zlatuš,
na knihu to zatím není. Chybí informace, systém, zatím je to takový chaos a opravdu povrchní. Ale kdoví, třeba jednou v důchodu... :-), to se ještě načekáme :-), pokud se vůbec dočkáme :-) ...
Dobrý den, svým albem chat jste mi připomněla některé krásné zážitky z dětství, které jsem strávila jako dcera polesného Ing. Josefa Šplíchala na polesí v Karlově pod Pradědem. Díky " zeleným kořenům" jsem vystudovala lesařinu a provdala se do lesácké rodiny ve vedlejším údolí Jeseníků - Vrbna pod Pradědem. Pracuji u Lesů ČR v Šumperku a tak jsem poznala další část Jeseníků. Většinu chat z vaší kartotéky znám, některé ještě chybí. Například tzv. Goeringova chata na úbočí Velkého kotle, Sokolí chata z videlské strany a další. Snad se mi podaří je v dohledné době navštívit a doplnit váš seznam.
Díky za zachycení unikátní atmosféry některých loveckých chat, víc a víc nám zvětrává a mění se na komerční zápach :-)
Hana Komárková
P.S.
Silonova chata se jmenuje podle lesního rady Jiřího Slona, který si upravil příjmení na pro něj přijatelnější: Silon. Vím to od tchána, který pracoval od poválečných let až do svého důchodového věku na polesí Vidly a měl chatu na revíru. Dodnes ve Vidlích žije a jeho vzpomínky by vydaly na několik knih :-).
Re: Díky za dokumentační soupis!
15.02.2013
Zdenka
Milá Hani, jsem ráda, že jste se mi ozvala. Děkuji vám za informaci o panu Slonovi. Snad se někdo ozve a sdělí mi, kdo byl pan Háša, pan Duras, pan Opletal, Vilém,... Je ještě hodně chat, které mám v plánu vyhledat a doplnit. Chybí mi celé pásmo Orlíku, chata Rudohorka, Keprník, Opletalova chata, Vilémova chata a další. Jsem za to ráda, protože mám pořád nové cíle. Je pořád co poznávat. Do výletů zapojuji už celé příbuzenstvo a zažíváme spoustu dobrodružství. Není totiž vždy snadné chatu nalézt. Za jakékoli další informace vám budu nesmírně vděčna... P.S. Göringovku jste přehlédla.
Re: Re: Díky za dokumentační soupis!
28.07.2014
vojtakrejčí
Kdysi dávno jsem navštívil starého lesníka a on lecos povídal o loveckých chatách. Vzpomínám, že o Opletalce říkal, že nese jméno po prvním prvorepublikovém řediteli st. lesů Dr. Opletalovi.
Wikipedie praví:
Prof. Ing. Josef Opletal (20. listopad 1863 Studenec (Čelechovice na Hané) – 18. prosinec 1953 Brno) byl významný český lesník.
Vystudoval Vysokou školu zemědělskou ve Vídni, poté krátce působil v praxi Ratajích nad Sázavou, později dlouhodobě v Bukovině. V roce 1919 nabídl své služby Československé republice. Působil jako ředitel státních lesů a statků v Banské Bystrici. Od roku 1921 pracoval ve funkci generální ředitel státních lesů a statků v Praze. Rezignoval na funkci poté, co se střetl se státní byrokracií, která prosazovala prodej dřeva dřevařským společnostem na základě dlouhodobých smluv. Poté přešel na lesnickou fakultu v Brně, kde pracoval jako profesor lesní těžby a technologie. Dále byl zvolen děkanem fakulty a rektorem Vysoké školy zemědělské a byl mu udělen čestný doktorát technických věd. Světovou proslulost získal prací o lesním dopravnictví (1913), která byla oceněna několika rakouskými a rumunskými řády. Zajímavou památkou na jeho působení je i Lesnický Slavín, který vybudoval v lesích Školního lesního statku Křtiny u Brna.
Zdravím a přeji mnoho hezkých a úspěšných lovů starých chat. vojta
Tohle je nefalšovaná láska k přírodě a životu
15.02.2013
Lenka Popková
Všichni máme doma teplou vodu, ledničku myčku,.. Dokonce za nás začínají vysávat robotické vysavyče. V létě jezdíme do ciziny k moři, v zimě lyžujeme v Alpách. Díky internetu není problém zjistit co se právě děje u protinožců. Ale o naši historii, kulturu a přírodu se pomalu ale jistě přestáváme zajímat. Díky tomuto nádhernému a dechberoucímu webu si alespoň minimálně dokáži představit jakou krásu máme u nás na dosah.
Zdeni, tohle je jeden z mnoha důkazů o tvé nikdy nevyprchatelné lásce k přírodě. Kéž by každý z nás měl z ní aspoň kousek!
Je mi velkou ctí se s tebou kamarádit. Děkuji moje drahá přítelkyně.
Lenka
PS: Těším se na povídání o Alešově chatě. Vše mně můžeš povykládat třeba cestou k ní.
Re: Tohle je nefalšovaná láska k přírodě a životu
15.02.2013
Zdenka
Leni, už jsem text k "mé"chatě doplnila. A samozřejmě jsem už zjistila, kolik tam toho chybí. Např. že na původních trámech byl napsán letopočet 1871. I ta "moje" chata má svou historii. Srdce mi krvácí, když vidím s jakou lehkostí necháváme chátrat díla původních stavitelů... Na společnou cestu k ní se těším :-).
Ten web má duši...
15.02.2013
Víťa Adamec
... a co víc psát?
Re: Ten web má duši...
15.02.2013
Zdenka
... všechno mělo a má smysl...
Na Zdeničku a její všestranně činorodou akčnost jsme pyšní všichni, kteří máme čest vedle ní být, někdy i jenom pár minutek v roce !!! Její aktivitu, přehled, zájmy, vůli po novém vzdělávání se - by mohla rozdávat a ještě by jí hodně zbylo.
Nápad s tímto webem je opět perfektní !
Zdeni, díky a doufám, že ti pár lidí pomůže doplňovat - i když již asi moc toho chybět nebude - jak tě znám...... :-)))
Re: Bravo ! Tleskám !
15.02.2013
Zdenka
Petře, díky, díky za rozšiřování. Nějaké nové informace na doplnění se už objevují. Netušila jsem, kolik lidí - milovníků Jeseníků- tyto stránky osloví...
Milá sestřenko, strejda, tvůj tatínek, by byl na tebe náležitě pyšný!!! Jelikož jsem s vámi ledaskteré chaty prochodila, jsou to i vzpomínky pro mě. Při některých toulkách po lesních chatách byl stýc ještě s námi, některé jsme prošli se vzpomínkami na něj. Je to moc a moc vyvedené, včetně fotografií, o nápadu nemluvě!!Díky moc !!!!!!!!Miluška Hájková, Kvasice, okr. Kroměříž
Re: vzpomínky
15.02.2013
Zdenka
Mili, tvoje řádky mě dojaly k slzám. Jsem ráda, že se ti stránky líbí... Ještě ti, myslím, dlužím fotky z našeho posledního společného výšlapu, pracovně nazvaného "masakr" :-). Pošlu...